
Prolog pe traseu offroad
Anul 2014 vine cu mari schimbări la capitolul prolog. Spre deosebire de anii trecuți, cândcalificările pentru cursa offroad se realizau printr-un Prolog construit din obstacole artificiale, anul acesta calificările se vor realiza pe un traseu offroad complex și scurt, de circa 7 km. Aşadar, ziua de vineri, 6 iunie, este dedicată rundei de calificări, iar în funcţie de timpii obţinuţi se va stabili ordinea de plecare la startul pentru concursul propriu-zis, programat sâmbătă şi duminică. Traseul offroad se va desfăşura în zona montană din Mărginimea Sibiului (zona Sălişte-Sibiel), cu startul din Complexul Agroturistic din localitatea Sălişte.
Programul HECS 2014
Vineri, 6 iunie 2014, ora 17.00, Sălişte, Complex Agroturistic
– Runda de calificări
Sâmbătă, 7 iunie 2014, ora 08.00, Sălişte, Complex Agroturistic
– Start ziua 1 offroad
Duminică, 8 iunie 2014, ora 08.00, Sălişte, Complex Agroturistic
– Start ziua 2 offroad
– Festivitatea de premiere
Spectatorilor li se asigură puncte de vizionare pe traseul offroad pentru a fi în mijlocul acţiunii şi a simţi din plin adrenalina competiţiei, iar un alt lucru care merită menţionat este acela că riderilor li se asigură puncte de alimentare pe parcursul traseului, pentru a evita eventualele probleme.
Pasionaţii de hard enduro se pot înscrie în competiţie la cele două clase: A Profi și B Hobby. Până la finalul lunii mai, taxa de înscriere este redusă.Detalii despre înscrieri şi programul evenimentului găsiţi pe site-ul oficial al evenimentului: www.hecs.ro şi pe pagina de Facebook: https://www.facebook.com/HecsHardEnduroCompetitionSibiu.
Hard Enduro Competition Sibiu (HECS) este o competiție sportivă, înscrisă în Calendarul Federaţiei Române de Motociclism, organizată cu scopul de a promova hard-enduro-ul în rândul tinerilor și de a-i îndruma spre performanță. Evenimentul este realizat cu sprijinul Primăriei Săliște, Motul, iXS, Zona Enduro, Dirt Bike Zone, Rorace.ro, Extremeaddict.ro, Pemotoare.ro şi CalendarEvenimente.ro.






