in ,

Piloti de talie internationala in deschiderea Motocross Cup 2013 – Etapa 1, Prundu

Piloţi de talie internaţională şi Harlem Shake în deschiderea manşelor de motocross de la Prundu, Motocross Cup 2013

Motocross Cup - Prundu 2013 - Start MX1 MX2

Prezent la prima etapă a Motocross CUP, desfăşurată sâmbătă, 27 aprilie, pe circuitul din imediata apropiere a comunei giurgiuvene Prundu, bulgarul Georgy Gocev, sportiv deţinător al unui titlu de vice-campion balcanic, a câştigat ambele manşe ale clasei MX1.

Favorit la câştigarea clasei MX2, un alt sportiv bulgar, Ivan Petrov considerat cel mai promiţător pilot al momentului în ţara vecină şi-a avariat motocicleta în urma unei căzături în antrenamentele oficiale, fiind nevoit să privească manşele de pe margine.

Motocross Cup - Prundu 2013 - Sorina Sandu, Ciprian Staicu

Vremea frumoasă a adus peste 2000 de spectatori la Prundu, care au avut chiar ocazia să interacţioneze cu sportivii, atunci când în debutul manşelor, organizatorii Motocross CUP au pregătit un Harlem Shake, piloţii făcând spectacol în zona startului.

Spre deliciul publicului, fraţii Ionuţ şi Virgil Corbea, originari din comuna Prundu au pilotat fără greşeală, câştigând clasele MX2 Junior şi respectiv MX2.

Motocross Cup - Prundu 2013 -_-2

La fel ca şi anul trecut, o figură aparte au făcut-o piloţii de clasele mezine, MX 50, MX 65 şi MX5 care au continuat duelurile de pe circuit şi pe podiumul de premiere, schimbând însă motocicletele cu şampanie pentru copii. George Manta a fost mai rapid decât Aida Cojanu, câştigând clasa MX50, iar Timus Nicolai, venit tocmai din Republica Moldova la Prundu s-a impus la clasa MX65 în faţa lui Andrei Poponuţ. Clasa MX 85 a fost câştigată de Alexandru Grădinaru.  Următoarea etapă din Motocross CUP se va desfăşura pe circuitul de la Ciolpani, pe 25 mai.